Až získáme zkušenosti, výsledky se zlepší, věří Starý

Náročný podzim dokončují také mladší žáci pod vedením JANA STARÉHO. Mladý trenér doplácí s celým týmem na nízké zkušenosti a zejména starší a silnější soupeře, protože v kategorii do třinácti let nastupuje s mladší hráči. I přes vysoké porážky se ovšem dočkal jednoho získaného bodu, když uhrál remízu 5:5 na hřišti Hodkovic/Podještědí.
———————————————————————————————————————————————–
Dvě kola před koncem podzimu máte na kontě jediný bod a samé vysoké porážky. Dají se přesto na aktuální bilanci hledat pozitiva? Nemrzí vás, že i přes pochopitelné důvody porážek Váš tým neprohrává alespoň menším rozdílem?
V prvních třech zápasech jsme i přes vysoké porážky vstřelili celkem sedmnáct gólů, což je celkem dost. Potom jsme se ale s výjimkou remízy s Hodkovicemi/Podještědím gólově zadrhli. Samozřejmě mě to mrzí, ale víc mě zajímá počet vstřelených branek, kterých jsme v posledních zápasech moc nedali.
———————————————————————————————————————————————–
Mužstvo doplácí zejména na to, že v kategorii do třinácti let hraje proti starším a silnějším klukům. V týmu máte ročníky 2004 až 2006. Vnímáte to během zápasů hodně?
Na hřišti jde někdy znát, že mají být někteří hráči našeho kádru o kategorii níže, ale hlavní důvod vidím spíše v jejich praxi.
———————————————————————————————————————————————–
Takže týmu chybí spíše zkušenosti?
Přesně tak. Většina kluků hraje fotbal rok, půl roku a někdy i méně. U mladších hráčů nás samozřejmě soupeř fyzicky přehrává v soubojích jeden na jednoho, ale druhá věc jsou ty zkušenosti, ačkoliv se bavíme o mládeži. Když hráč má za sebou čtyři roky fotbalu, tak ze hry vytěží více, než se podaří jeho spoluhráči, který hraje půl roku. Naši hráči se teprve učí základy poziční hry, napadání, obcházení a bránění situací jeden na jednoho, uvolnění do prostoru a podobně, což už naši soupeři umí.
———————————————————————————————————————————————–
V čem se kluci během podzimu nejvíce zlepšili? Co je naopak potřeba vypilovat?
Jako tým jsme nejvíce zapracovali na poziční hře, základním rozestavení a pohybu hráčů. Ale i zde je velký prostor pro zlepšení. Častěji se také dostáváme do kombinací. Potřebujeme vypilovat naší obrannou hru na soupeřově půlce, moc balónů zde nezískáváme a stojí nás pak hodně sil se vrátit až před vlastní branku.
———————————————————————————————————————————————–
Na druhou stranu je vidět, že i přes vysoké porážky mají kluci chuť do fotbalu, chodí v hojném počtu a tým je opravdu široký. Vnímáte to jako největší pozitivum?
Určitě ano, protože fotbal musí být hlavně zábava! Za širší kádr jsem velmi rád, jde vidět, že kluky trénování baví. Zároveň bychom ale ještě potřebovali několik dalších posil, abychom mohli pro příští sezonu založit i druhé mužstvo mladších žáků.
———————————————————————————————————————————————–
I když je důležité, aby se kluci zlepšovali, porážky nemohou být příjemné ani pro ně. Pocítil jste během podzimu nějaký moment, kdy o sobě kluci třeba pochybovali a bylo potřeba je psychicky zvednout?
Několik takových momentů se určitě objevilo. Chápu, že je to pro kluky někdy frustrující, ale nesmíme se přestat soustředit na naší práci a zaměřovat se na zlepšení své hry, protože jiný způsob, jak se soupeřům vyrovnat, není.
———————————————————————————————————————————————–
Předpokládám, že z remízy v Hodkovicích měli kluci velkou radost, jako kdyby vyhráli. Bylo to na nich znát?
Bylo to hodně znát. Po každém zápase si vyhodnocujeme, co jsme udělali dobře a co špatně. I když se výkon oproti jiným zápasům příliš nelišil, tak v kabině najednou převládaly pozitivní názory a zdálo se, že jsme hráli bezchybně. (směje se) A to i přesto, že jsme vítězství ztratili až v závěru utkání.
———————————————————————————————————————————————–
Na zápasy jezdíte s U15, které se výsledkově daří mnohem lépe. Vnímáte, že se starší kluci snaží Vaše svěřence kvůli vysokým porážkám povzbudit a Váš tým naopak starším kamarádům přeje?
Abych řekl pravdu, moc tyto situace nevnímám, jelikož se během zápasu snažím soustředit jen na hru. Několik momentů, kdy fandili starší mladším nebo naopak, tu ale bylo. To je ale podle mě samozřejmost, všichni přece hrajeme za jeden klub.
———————————————————————————————————————————————–

Sdílet:

Facebook
Twitter
WhatsApp