Tomáš Kačín

Tým dělá pokroky, těší trenéra „áčka“ Tomáše Kačína

Před novou sezonou okresního přeboru řešilo vedení fotbalové Lokomotivy otázku hlavního trenéra prvního mužstva. Volba nakonec padla na bývalého hráče TOMÁŠE KAČÍNA, který už má za sebou první zápasy v nové roli. Vstup do sezony vyšel jeho celku poměrně slušně, ačkoliv mladý trenér přiznává, že je stále velký prostor na zlepšení. Lokomotiva aktuálně drží čtvrtou příčku s šestibodovou ztrátou na první Zákupy.
———————————————————————————————————————————————–
K týmu jste přišel před startem sezony a mnoho lidí při zápasech zaskočí to, že jste na trenéra mladý. Pomáhá Vám při nové zkušenosti i fakt, že máte v týmu své vrstevníky a mnoho hráčů, se kterými jste na Lokotce hrál v jednom týmu?
U nás je celkem neobvyklé, aby někdo v mém věku trénoval dospělé, tak to možná někoho zaskočí. Já se ale snažím soustředit jen na to, co mohu ovlivnit a to jak názor ostatních lidí, tak ani můj věk nejsou. Bundesligový Hoffenheim převzal trenér v osmadvaceti letech. V NHL v Arizoně je manažerovi dokonce sedmadvacet. Proč by tak někdo mladý nemohl trénovat na naší úrovni, když to jde na té nejvyšší? Věk podle mě není jediný a snad ani nejdůležitější předpoklad k trénování, i když jsou zkušenosti určitě velkou výhodou. Důležitá je pro mě důvěra vedení klubu a také to, jak to vzala kabina. Samozřejmě složení týmu hrálo velkou roli při mém rozhodování. Máme mladý tým s chutí hrát aktivní fotbal a zlepšovat se. V opačném případě bych do toho jít nechtěl a asi ani nemohl.
———————————————————————————————————————————————–
Máte za sebou sedm zápasů, čtyři vítězné a tři porážky. Jak dosavadní průběh podzimu po výsledkové stránce hodnotíte?
Myslím, že nejvýstižnější slovo je nestabilita. Výhry 7:2, 8:1 a dvě prohry 0:5 hovoří za vše. Většinou jsme byli herně lepší a výsledky ne vždy odpovídaly průběhu zápasu, ale tak to někdy je. Když neproměníme šance, nemůžeme vyhrávat. Ke spokojenosti nám pár bodů chybí a musíme je získat v dalších zápasech.
———————————————————————————————————————————————–
Při svém příchodu jste měl určitě nějakou představu, jak se prezentovat a hrát. Můžete alespoň přiblížit, co se týmu podařilo zrealizovat a na čem je potřeba zapracovat?
Chceme se prezentovat aktivní hrou dopředu, rychle a přesně kombinovat, být neustále v pohybu a do vápna soupeře chodit v dostatečném počtu. Chceme si vytvářet šance a proměňovat je. Po ztrátě míče ho chceme rychle získat zpět a nepouštět tak soupeře do protiútoků. V kombinaci jsme za tu krátkou dobu udělali velký pokrok, máme převahu na míči a více gólových příležitostí. Horší je to s efektivitou v zakončení a včasném zastavování protiútoků soupeře, ze kterých dostáváme velký počet branek. Na tom musíme zapracovat.
———————————————————————————————————————————————–
Po úvodní porážce v Zákupech jste dokázali zvítězit čtyřikrát v řadě. V posledních dvou duelech jste ovšem prohráli. Nemrzí hlavně domácí prohra s Horní Policí proto, že jste se těmi porážkami dostali trochu pod tlak a zbytečně nechali utéct soupeře na prvních místech?
Po jednoznačné prohře v Zákupech jsme provedli pár změn, zvýšili nasazení, a jak jste zmínil, byly z toho čtyři výhry v řadě. Poté přišel zápas v Jestřebí, které do té doby neztratilo ani bod. Soupeř nám nejprve vstřelil gól z první střely na bránu po rohovém kopu a pak nás trestal z protiútoků. Prohra s Horní Policí nás samozřejmě mrzí a mě osobně asi nejvíc ze všech dosavadních proher. V prvním poločase jsme měli několikanásobně víc vyložených šancí, výsledek byl ale 0:2. Měli jsme velkou smůlu, ale na to se nemůžeme vymlouvat, příležitosti jsme zahodili my sami, dali jsme tím šanci soupeři, a ten ji využil. Žandov také ztratil body po první prohře v sezóně, takže na první místo máme stále šest bodů. Mohlo a mělo to být méně, ale není. Čeká nás však ještě dost zápasů, ve kterých musíme opět začít vyhrávat.
———————————————————————————————————————————————–
Ve zbývajících zápasech podzimu budete hrát zejména s týmy ze spodní poloviny tabulky. Vzhledem k vyrovnanosti soutěže už nemůžete příliš ztrácet, abyste si udrželi kontakt se špičkou, na kterou ztrácíte šest bodů. Můžou právě tyto zápasy ukázat sílu týmu?
V sobotu nás čeká zápas v Žandově, který je první v tabulce, takže nic lehkého nečekáme. Musíme ale zabojovat a udělat vše pro tři body. V dalších utkáních hrajeme sice proti týmům ze spodní poloviny tabulky, jednoduché to ale rozhodně nebude. Horní Police byla třetí od konce, a jak to dopadlo. Tabulka po sedmi zápasech ještě nic moc nevypovídá a žádný zápas se nevyhrál na začátku. Půjdeme zápas od zápasu, od začátku do konce, jen tak máme šanci na dobré výsledky.
———————————————————————————————————————————————–
I přes tři porážky jste často lepším týmem a máte druhý nejvyšší počet nastřílených branek. Jste s produktivitou týmu spokojený?
Tahle statistika je zavádějící, s produktivitou spokojený nejsem. Když odečteme patnáct branek ze dvou zápasů, dali jsme ve zbývajících pěti pouze sedm gólů, které stačily na šest bodů. Ve dvou duelech jsme nedali ani branku. Pokud chceme vyhrávat, musíme dávat góly v každém zápase.
———————————————————————————————————————————————–
Na kontě máte zároveň třetí nejvyšší počet inkasovaných gólů. Je to důsledek toho, že se snažíte hrát ofenzivně i za cenu inkasovaných branek, nebo vám defenziva dělá problémy?
Důvodů je několik. Jedním z nich je, že útočíme ve velkém počtu hráčů a pouštíme soupeře do velkého množství protiútoků. Neřekl bych ale, že chceme hrát ofenzivně i za cenu obdržených gólů. Chceme co nejvíc branek dávat, ale co nejméně obdržet, bohužel se to zatím nedaří. Dalšími důvody jsou vynucené změny v sestavě a individuální chyby.
———————————————————————————————————————————————–
Jak moc se na týmu projevila absence a zranění zkušených hráčů jako je Beneš a Lebduška?
Je to samozřejmě nepříjemné. Ještě v žádném zápase jsme neměli k dispozici všechny hráče. Absence Benyho, Lebdy, ale i dalších kluků je pro nás komplikace. Jak velká, o tom můžeme jen spekulovat. Máme hráče, kteří by měli být a jsou schopni zaskočit. Přeju klukům, aby byli brzo zdraví, mohli se naplno zapojit a zvýšit naší kvalitu.
———————————————————————————————————————————————–
Lebduška přišel, aby nahradil Zlatníčka, který převzal jeho místo v Holanech. Věříte, že se jeho návrat projeví na kontě vstřelených branek?
Nevím, jestli se dá mluvit o náhradě post za post. Typologicky jsou to rozdílní hráči. Když ale Leo Zlatníček odcházel, byl jsem rád, že klub jako součást dohody přivedl zpátky Petra Lebdušku. Lebda je vůdčí, vítězný a zkušený hráč. Bohužel si před startem sezóny zlomil ruku a nenastoupil tak ještě ani v jednom zápase od začátku. První start si připsal až v posledním utkání a pomalu se dostává do tempa. Věřím, že nám v příštích zápasech pomůže svými brankami a vlivem na hřišti i mimo něj.
———————————————————————————————————————————————–
Vyhlížíte ještě nějaké další posily, které by tým doplnily ještě do konce podzimu, případně přišly během zimní přestávky?
Začal s námi trénovat Dan Kosťun, který se tak po delší době vrací k fotbalu. Bude chvíli trvat, než se do toho znovu dostane, ale už teď je to pro náš tým staronová posila. V zimní přestávce bych byl rád, kdyby nás ještě jeden nebo dva hráči doplnili. Konkrétní ale nebudu, v tuto chvíli s nikým dalším nejednáme. I když však nikdo nový nepřijde, myslím, že máme dostatečný potenciál na zlepšení hry i výsledků.
———————————————————————————————————————————————–
Ideálem by bylo třicet bodů, ale s kolika byste byl po podzimu spokojený?
Přesně tak, ideální by bylo podzim zakončit s třiceti body. Nemusí se nám to samozřejmě podařit, ale budeme o to usilovat. Připravujeme se vždy jen na nadcházející zápas, ale vyhrát chceme každý zbývající duel. Spokojený budu, když budeme po podzimu v čele nebo alespoň v těsné blízkosti k němu. ———————————————————————————————————————————————–

Sdílet:

Facebook
Twitter
WhatsApp