Míče

Velikost fotbalového míče

Fotbalové míče se od sebe liší velikostí, váhou a samozřejmě designem. Nejdůležitějším parametrem pro výběr míče je jeho velikost. Existují 4 hlavní velikosti, přičemž každý se hodí pro jinou věkovou kategorii.

Velikost 5 – Nejpoužívanější typ míče, se kterým se hraje fotbal od starších žáků až po dospělé.

Velikost 4 – Menší míč se používá od starších přípravek po mladší žáky (9-12 let)

Velikost 3 – Nejmenší z fotbalových míčů slouží k zápasům a trénování v mladších přípravkách (do 8 let)

Velikost 1 / Mini –  Speciální případem je míč o velikosti 1, který se používá ve všech věkových kategoriích k tréninku technických dovedností. Mini míče nejsou vhodné pro hru jako takovou, ale poslouží vám spíše pro zábavu.

Díky správně zvolené velikosti se Vaše dítě lépe naučí ovládat míč a nevznikají tak zbytečně svalové disbalance a pozdější problémy s klouby. Nekupujte hráči z mladší přípravky míč velikosti 5 s tím, že do něj doroste. Bude pro něj těžký a špatně ovladatelný, jeho technický rozvoj bude pomalejší a navíc je tu riziko, že ho přestane fotbal bavit, protože míč neukopne.

Volba správného typu míče podle terénu

Míče na přírodní a umělou trávu jsou nejpoužívanějším typem fotbalového míče a má klasickou odolnost. Do haly pak volíme od 14 let hráče míč futsalový, který je o něco těžší a má tlumený odskok. Do 14 let věku může dítě trénovat v hale s klasickým míčem o velikosti 4, aby zbytečně nezatěžoval své klouby. Existují pak také míče na streetfotbal, kde je balon vyroben z odolnějšího materiálu.

Certifikace míčů - jak poznat kvalitu?

Samozřejmě, že vyšší cena vždy nemusí znamenat vyšší kvalitu, technologii, odolnější materiály nebo lepší letové vlastnosti. Může to být jeden z ukazatelů, který Vám napoví.

Dalším ukazatelem je skutečnost, zda míč vlastní certifikaci FIFA. Míč označený certifikací FIFA Inspected, je profesionální tréninkový míč, který musel projít sedmikolovým testem, aby tuto certifikaci obdržel. O jeden test více pak mají míče označené FIFA Approved. Jedná se o nejvyšší možnou certifikaci FIFA a získávají je pouze profesionální zápasové míče, se kterými se hrají nejvyšší fotbalové soutěže, evropské poháry, Mistrovství Evropy a světa.

Více podrobností o testech FIFA