Obuv

Jak si dobře vybrat kopačky? Jak o ně co nejlépe pečovat? Na trhu je dnes nepřeberné množství fotbalové obuvi různých tvarů, barev i materiálů – v různé cenové hladině a zorientovat se v nich při koupi, nemusí být vůbec jednoduchá záležitost.

Zde najdete pár rad a postřehů, které by vám takovou koupi mohly alespoň z části usnadnit. 

Výběr velikosti

Správná velikost je při výběru kopaček naprosto zásadní. Jelikož se navíc jedná o absolutně individuální záležitost, je vždy nejlepší, pokud máte možnost si daný pár přímo vyzkoušet.Samozřejmě by vás neměl tlačit palec, kopačky by však neměly být ani příliš volné, protože v takové situaci v nich takzvaně plavete a tím ztrácíte cit pro míč a schopnost akcelerace. Je také nezbytné dát si pozor na rozdílné velikosti u různých značek. Ideálně by vám kopačky měli přirůst k noze tak, že je na noze vůbec nebudete cítit.

U kopaček se syntetickým svrškem platí výběr obuvi o půl čísla větší než je délka Vašeho chodidla. U kožených kopaček můžete koupit kopačky přímo na nohu, neboť kožený svršek se po pár použitích trochu roztáhne.

Při výběru sálovek vybírejte velikost také přesně na nohu. Ve futsale je totiž nejúčinnější střela bodlem, tedy špičkou nohy. Pro lepší míření a větší cit na míč, je vhodné mít sálovky přímo na nohu.

Kopačky nebo sálovky si zkoušejte ve stulpnách, v kterých následně budete hrát zápasy či v nich trénovat.

Druhy kopaček podle terénu

Kopačky se nejčastěji dělí podle typu povrchu, pro který jsou primárně určeny. Správně vybraná bota musí fungovat stejně jako pneumatika – měla by k danému terénu skvěle přilnout, mít výborný odpich a stabilitu. Pro každý terén se však hodí jiný typ.

Při výběru kopaček narazíte v jejich názvu na zdánlivě nic neříkající zkratky. Jedná se to typ podešve. Každá podrážka se hodí na jiné hřiště a jinou tvrdost povrchu.

Nevhodně zvolená obuv tak může nejen výrazně zhoršit výkon, nebo dokonce přivodit zranění, ale ztrácíte tak automaticky možnost pozdější reklamace, lze totiž velmi dobře poznat, na jakém povrchu jste boty používali. 

Podle typu povrchu dělíme kopačky na:

  • lisové: FG, HG, AG, FG/AG,
  • kolíkové: SG, SG/FG,
  • turfové: TF,
  • sálové: IN.

FG (Firm Ground) – pevné přírodní povrchy

Nejběžnější kopačky na trhu využívané především na travnatých suchých přírodních površích. Mohou být využity i na lehce mokrém terénu, hrozí zde ale větší riziko podklouznutí. Tento typ využijete okrajově i na umělou trávu, ale vystavujete tak kopačky možnosti rychlejšího opotřebení.

Můžeme u nich narazit na širokou škálu různých druhů špuntů od klasických kónických (kuželovitých) lisovek, přes čepelovité (podlouhlé) až například k atypickým trojúhelníkovitým nebo k jejich kombinacím, nejčastěji v počtu 10 – 14.

HG (Hard Ground) – tvrdé přírodní povrchy

Kopačky využijete na tvrdém přírodním povrchu, škváře, písku či umělé trávě, kde je potřeba tlumení a velká odolnost proti oděru. Kopačky se vyznačují nižšími špunty a jejich vyšším počtem, pro optimální rozložení váhy a zajištění dobré stability.

Mohou být využity i na pevných přírodních površích (FG).

AG (Artificial Ground) – umělé povrchy

Kopačky s označením AG jsou určeny na umělou trávu, kde je zapotřebí zesílená konstrukce a odolnost kopaček. Vyrábí se s vyšším počtem nízkých lisovaných špuntů k optimálnímu rozložení váhy a přenosu sil. Rozmístění špuntů na podešvi závisí na výrobci a konkrétním modelu. Nejsou vhodné na přírodní povrchy.

FG / AG – kombinace přírodních i umělých povrchů

V poslední době začali výrobci vyrábět univerzálnější kopačky pro použití jak na přírodní trávě, tak i na té umělé. To hlavně proto, že se počet kvalitních umělých trav ve světě zvyšuje a také proto, aby nemusel každý fotbalista mít na každý povrch jiné kopačky.

Na podešvi je kombinace vysokých špuntů s těmi nižšími, aby byl dostatečný záběr na přírodním povrchu i optimální rozložení a přenos sil na umělé trávě.

SG (Soft Ground) – měkké přírodní povrchy

Tyto kopačky najdou své využití pouze na mokrém, podmáčeném nebo rozbahněném terénu.

Jsou vybaveny s šesti tvrzenými plastovými nebo kovovými šroubovacími kolíky, které je možné opakovaně vyměnit. Kolíky se lépe zapíchnou do povrchu a vy tak máte lepší záběr a oporu, než při hře v klasických lisovkách, které na tomto terénu podkluzují.

Vždy je však používejte pouze v rozměklém terénu. Na tvrdém podkladě hrozí zranění, jelikož se kolíky nemají do čeho zapíchnout. Nevýhodou je, že váha je rozložena na šest bodů. Tím pádem vám mohou kolíky tlačit do chodidla, což může být velmi nepříjemné.

SG / FG – kombinace

Lisokolíky jsou novější typ kopaček, který kombinuje kovové kolíky s lisovanými špunty

Podobně jako kolíky se hodí na měkký přírodní povrch. Rozdíl spočívá v rozložení váhy na větší plochu.

Zatímco u SG kopaček je pouze 6 kolíků, lisokolíky disponují také špunty, které rozkládají váhu na větší plochu a dělají z kopaček pohodlnější obuv.

TF, AT, TT – umělý povrch

Turfy jsou jasná volba na umělou trávu a další tvrdé a suché povrchy

Podrážku zdobí spousta drobných gumových špuntů, které snižují tlak na chodidlo, výborně udržují stabilitu a zlepšují kontrolu nad míčem. Při styku s vyšší přírodní trávou však snadno podklouznete.plochu.

IN – halový povrch

Obuv určená do haly na hladký povrch jako jsou parkety či guma. Základní funkci splní i na tartanu nebo umělých hřištích s položeným kobercem.

Hladká podrážka výborně udržuje kontakt s povrchem, bota neklouže a podrážka bývá ošetřena technologií NON-MARKING, které zabraňuje vytváření barevných stop na povrchu v hale. 

Při futsale se míč zpracovává podrážkou boty, aby hráč měl balon stále u nohy a mohl s ním pracovat. Proto je důležité, aby podrážka nebyla příliš silná a neztrácel se tak cit na balon. Ke zvýšení tohoto atributu Vám pomůžou sálovky s „vykrojenou“ podešví ve střední části chodidla.

Druh kopaček podle materiálu

Způsob využití, funkčnost a pohodlí zcela zásadně ovlivňuje také materiál, z něhož je svršek bot vyroben. Nezapomínejte přitom také na to, že daný materiál přichází s míčem do kontaktu nejvíce. Měl by být tedy dostatečně odolný, lehký a zároveň měkký. Kopačky se podle materiálu nejčastěji dělí na čtyři skupiny:

 

  • kožené,
  • syntetické,
  • pletené,
  • gumotextilní.

Kožené kopačky

Kůže je prostě klasika (především ta klokaní). Jedná se o velmi oblíbený typ, který mají ve své nabídce obvykle trvale všechny velké značky. Kůže je velmi pohodlná, prodyšná, dokonale se přizpůsobí chodidlu a skvěle přilne k povrchu míče

Díky tomu, že se jedná o poměrně tlustý materiál, poskytuje také lepší ochranu, je ale také těžší. Mezi další nevýhody patří to, že kůže se časem roztáhne a také velmi snadno nasákne vodou a ztěžkne.

Klokaní kůže

Jedná o mercedes mezi kůžemi. Dlouhou dobu byl tento materiál využíván pro prémiové řady kopaček mnoha značek. Vývoj nových materiálů společně s aktivistickými lobby ochránců přírody zapříčinil, že už jich dnes na trhu nenajdeme tolik.

Přesto jsou stále velmi oblíbené pro svoji lehkost a pohodlnost. Nejlépe ze všech kůží se přizpůsobí vaší noze, v podstatě s ní „srostou“. Díky své měkkosti velmi dobře cítíte míč. Díky své tloušťce však také poskytují velmi dobrou ochranu. Při koupi kopaček z kůže počítejte s tím, že se kopačky roztáhnou!

Mezi nevýhody klokaní kůže patří vyšší hmotnost, roztažitelnost a schopnost velmi dobře absorbovat vodu. Jsou také velmi náročné na údržbu a výrazně dražší než ostatní materiály.

Ostatní typy přírodní kůže

Kůže jako telecí nebo kozí byly a stále jsou hojně využívány pro řadu opravdu top kopaček. Pokud jsou v dnešní době kopačky nebo jejich části kožené, pak to bývá většinou právě z některé z těchto přírodních kůží. Stejně jako klokaní kůže i přírodní kůže nabízejí jedinečný zážitek na balonu a proto jejich koupě určitě stojí za zvážení. Nejsou tak měkké jako klokaní kůže, ale všechny ostatní vlastnosti mají v podstatě stejné. Při výběru velikosti opět počítejte s tím, že se kopačky roztáhnou. Mnohdy je proto lepší brát kožené kopačky minimálně o půl čísla menší.

Výhody:

  • velmi měkké
  • vynikající komfort
  • vynikající přizpůsobení chodidlu
  • krátká doba prošlápnutí
  • chrání nohu
  • dobrá prodyšnost
  • umožňují vynikající kontakt s míčem
  • dobrá životnost

Nevýhody:

  • jsou těžší
  • velmi dobře absorbují vodu
  • mohou se příliš roztáhnout
  • náročné na údržbu
  • malý výběr barevných variant
  • pořizovací cena

Syntentické kopačky

Syntetika v moderní době rychle nahrazuje přírodní kůži a je z ní vyrobena většina modelů na trhu. Velkou výhodou syntetických materiálů je možnost vyrobit je v jakékoli podobě s jakoukoli úpravou pomocí jakékoli technologie. Syntetická obuv si ponechává některé vlastnosti kožených bot a zároveň disponuje některými dalšími.

Narazit lze proto na mnoho variant: lehké, těžké, tenké, tlusté, jednobarevné nebo mnohobarevné. Můžete si tak vybrat přesně podle svých požadavků.

Nevýhodou je pouze nižší komfort, jelikož syntetika se tak dobře nepřizpůsobí chodidlu. Prošlápnutí také trvá déle.

 

Syntentická kůže

Je nejčastějším typem syntetických materiálů. Snaží se věrně napodobit vynikající vlastnosti přírodní kůže a zároveň nabízí mnohá vylepšení. Zejména je výrazně lehčí, odolnější, nepromokavá, levnější a snáze se udržuje. Nikdy však nedokáže poskytnout stejný pocit při kontaktu s míčem, jaký umožňuje pravá kůže.

Navíc, pokud vám již při prvním zkoušení kopačky ze syntetické kůže nesednou, nepočítejte s tím, že se roztáhnou či přizpůsobí. U levnější syntetické kůže bývá problém také se špatnou prodyšností. V tomto ohledu opět vede pravá kůže. 

Výhody:

  • jsou velmi lehké
  • jsou voděodolné (odpuzují vodu)
  • mohou mít téměř jakékoli vlastnosti
  • mnoho barevných variant
  • nenáročné na údržbu
  • dobrá životnost

Nevýhody:

  • nižší komfort
  • horší přizpůsobení chodidlu
  • prošlápnutí trvá déle
  • horší kontakt s míčem
  • horší ochrana nohy

Pletené

Pletené materiály používané při výrobě fotbalové obuvi jsou novinkou posledních let. Pletené (ponožkové) kopačky se vyrábí speciální technikou 3D pletení syntetických vláken. Svršek je díky tomu upleten z jednoho kusu materiálu, a proto na něm nenajdete žádné švy. 

Bez speciální úpravy by však byla taková bota příliš měkká a nestabilní, proto je její svršek opatřen tenkou vrstvou silikonu nebo podobného materiálu, který ji vyztuží a výrazně prodlouží její životnost. Pocit z tohoto typu sportovní obuvi je ovšem vynikající – je měkká, velmi flexibilní, tenká a lehká. Jelikož se ale jedná o dosti novou technologii, má také poměrně mnoho chyb – velmi dobře saje vodu, má nižší životnost a stabilita chodidla uvnitř také není příliš dobrá.

Výhody:

  • vynikající komfort
  • vynikající přizpůsobení chodidlu
  • krátká doba prošlápnutí
  • jsou měkké, tenké a lehké
  • mnoho barevných variant

Nevýhody:

  • velmi dobře absorbují vodu
  • špatná stabilita
  • zpočátku mohou být tužší
  • horší ochrana nohy
  • mohou být až příliš těsné
  • nižší životnost

Gumotextilní

Gumotextilky patří mezi jeden ze dvou typů, které bylo možné v tehdejším Československu sehnat. Gumotextilní kopačky se vyrábí i v současnosti a seženete je obvykle velmi levně

Jedná se však o typ, který je vhodný pouze pro občasné rekreační hráče (na trávu nebo štěrk). Mezi jejich přednosti patří kromě velmi nízké ceny také schopnost rychle schnout. Tím ovšem výčet veškerých pozitiv končí.

S tkaničkami nebo bez?

Možná vám připadají kopačky bez tkaniček jako sci-fi, pravdou však je, že se v posledních letech staly poměrně oblíbenými. Pokud se pro ně rozhodnete, musí vám naprosto dokonale padnout již při prvním zkoušení. Jestli se v nich nebudete cítit a noha vám bude jen trochu lítat, nikdy je neberte. Na hřišti by to bylo mnohem horší. Výhodou kopaček bez zavazování je čistý kontakt s míčem. Obrovskou nevýhodou je však skutečnost, že si je jednoduše podle potřeby nemůžete povolit nebo utáhnout. Obecně se proto doporučují spíše kopačky s klasickým zavazováním.

Kotníkové nebo nízké?

Kotníkové (mid cut) boty (někdy také kopačky s ponožkou) opět patří mezi trendy posledních let. Jsou prodlouženy pleteným nebo elastickým úpletem, a vypadají proto, jako byste měli v botách ponožky. Obvykle je najdete u pletených (ponožkových) kopaček

Jejich hlavní funkcí je umožnit lepší pohyblivost a kontakt nohy s míčem. Snaží se také navodit pocit, že bota je součástí nohy. Měly by také zajišťovat větší stabilitu a ochranu kotníku, což však není tak docela pravda

Ve skutečnosti totiž prodloužení boty až ke kotníku či přes něj nemá na výkon žádný nebo jen nepatrný vliv. Ačkoli jsou totiž označovány jako kotníkové, ve skutečnosti kotník nezpevňují ani jej nechrání, jako třeba kotníková turistická obuv (ačkoli výrobci tvrdí opak). Název je proto poměrně matoucí. 

Proto se nakonec jedná pouze o individuální záležitost a jde jen o to, zda jsou pro vás pohodlnější, než klasické nízké kopačky (low cut). Pokud se pro ně rozhodnete, připravte se na to, že jsou mnohonásobně dražší, hůře se nazouvají a může trvat déle, než si na ně zvyknete.

Jak vybrat dětské kopačky?

Dětských (zejména chlapeckých) kopaček je na trhu celá řada – můžete vybírat mezi lisovkami, kolíky, turfy i sálovými typy, a lze narazit dokonce i na dětské kotníkové kopačky. 

Při výběru nejlepších kopaček pro děti se řiďte stejnými pravidly, která jsou popsána výše. Pokud si však nevíte rady s tím, jak vybrat správnou velikost dětských kopaček, rozhodně se neřiďte velmi častou radou, podle které se doporučuje zvolit o něco větší boty, s odůvodněním, že do nich dítě stejně nakonec doroste. V tomto případě se totiž investice do několika různě velkých párů vyplatí

Děti obvykle kopačky zničí dřív, než jim do nich noha doroste, případně je odloží s tím, že je fotbal přestal bavit. Tak jako tak, vždy volte takovou velikost, která na dětskou nohu padne jako ulitá. Samozřejmě také – podobně jako při výběru jiné dětské obuvi – i v případě fotbalových bot dávejte pozor na to, aby byly vhodné také z ortopedického hlediska. Proto i když třeba chcete mít doma slavného fotbalistu, vždy nejdříve myslete na zdraví svého dítěte.

Máme koupeno, co teď?

Potom co pořídíte nové kopačky, nic neuspěchejte, nemá cenu v nich hned vletět do prvního ostrého zápasu, odnesete si jen odřené nohy a puchýře. Dejte jim čas trochu se sžít s vaší nohou, berte si je nejdřív na dva tři tréninky, nebo se s nimi jděte jen tak proběhnout. Nezapomeňte si s sebou vzít také náhradní boty a jakmile vás začnou nové kopačky kdekoliv jakkoliv i jen trochu tlačit, přezujte se.

Obecně kožené kopačky se přizpůsobí mnohem rychleji než kopačky syntetické. Pokud se ani po několikerém nošení necítíte v botách dostatečně pohodlně, je možné, že zrovna tyhle pro vás nebudou to pravé ořechové.

Po každém použití, nebo alespoň jednou týdně v sezoně byste se měli věnovat údržbě kopaček, abyste tak prodloužili jejich životnost, věřte, že vám to oplatí.

 

Jak pečovat o kopačky?

Mnoho hráčů se o svoji obuv bohužel vůbec nestará, výrazně tím však zkracují její životnost a přicházejí také o některé její vlastnosti. Pokud z nich proto chcete při zápase dostat to nejlepší a současně prodloužit jejich životnost, musíte se o ně náležitě starat

Kopačky dnes nejsou úplně levná záležitost a není důvod, proč jim nevěnovat trochu té péče, kterou si zaslouží. 

Úplným základem je po každém použití kopačky správně očistit. Měli bychom to dělat hned od první chvíle, co je koupíme a poprvé nazujeme. Pro kvalitu a životnost kopaček je to fakt zásadní. Z údržby se musí stát rituál. Avšak každý typ vyžaduje trochu jinou péči.

1. Uvolnění kopaček

Než začneme po tréninku a zápase sundavat kopačky z nohy, ujistěte se, že je máte rozvázané a co nejvíce uvolněné. V žádném případě se je z nohy nesnažte servat silou.

 

2. Hrubé nečistoty

Kopačky o sebe oklepte, tím odstraníme největší nečistoty. Zbytek nečistot odstraníme kartáčem. Nepoužívejte drátěné kartáče, tím můžete povrch boty nenávratně poškodit. Ideální je použít kartáč se štětinami z přírodního materiálu, popřípadě tvrdší nylonové.

 

3. Tkaničky 

Pravidelně, po nějaké době z kopaček vyndej tkaničky, které pak umyjte v mýdlové vodě a nechte uschnout zvlášť bokem.

 

4.  Menší nečistoty

 Ty odstraníme vlhkým hadříkem či houbičkou. Teplá voda s mýdlem nebo jarem bude stačil. Nepoužívejte žádné jiné čistící prostředky. 

Pokud nám na kopačkách zůstala nějaká špína na špatně přístupných místech, použijte menší kartáč. Ideální je třeba starší kartáček na zuby. Vhodný je hlavně k čištění podrážky, jelikož se s ním lépe zajíždí mezi špunty. Pokud máme SG kopačky (kopačky na měkký povrch – kolíky), můžeme kolíky odšroubovat a vyčistit i místa pod nimi. 

Kopačky nikdy neperte v pračce! Jsou vyrobeny ze speciálních syntetických materiálů nebo kůže a tyto materiály mohou být praním v pračce poškozeny, čímž ztrácí své vlastnosti, pro které byly vyrobeny.

 

5. Sušení

Po očištění kopačky otřeme suchým hadrem. 

V případě, že jsou kopačky hodně promočené z hraní na mokrém hřišti, nejlépe je vysušíte zmačkanými novinami, které nasoukáte dovnitř kopaček. Noviny do sebe rychle natáhnou vlhkost. V případě, že jsou boty hodně mokré, vyměňte noviny vícekrát.

Kopačky necháme na dobře větraném místě v nejlépe pokojové teplotě na místě, kde by nikomu neměl vadit případný zápach, dokud nebude zcela suchá zevnitř i zvenčí. Po umytí kopačky nedávej na topení, nesušte je fénem ani je nedávejte na přímé slunce! Mohlo by dojít k tomu, že použité lepidlo zatvrdne a kopačky celkově ztuhnou. Dále může dojít k nenávratné deformaci a dalšímu poškození kopačky při používání.

 

6. Zápach

Doporučujeme také posypat vnitřek kopaček jedlou sodou nebo použít speciální prostředky a deodoranty pro omezení zápachu.

 

7.  Šroubovací kolíky

Máte-li vyměnitelné kolíky, tak je vyšroubujte a namažte. Tím zabráníte korozi a zatuhnutí kolíků. Ideální je použít vazelínu. Kolíky před utkáním vždy utáhněte, dejte však pozor, abyste kolík neutáhly příliš, mohlo by totiž dojít ke stržení závitu.