Brankářské rukavice

Fotbalové brankářské rukavice jsou nejdůležitější součástí brankářské výzbroje. Jejich hlavním úkolem je chránit prsty a ruce brankáře před zraněním. Mimo to pomáhají lépe kontrolovat letící balon a napomáhají také při jeho odhazování.

Brankářské rukavice díky inovativním materiálům a technologiím jsou maximálně prodyšné a skvěle odvádějí pot. Také zmírňují síly střely, která by jinak padla na holou kůži. Pouze ve kvalitních brankářských rukavicích je možné dosáhnout skvělých výkonů

Co musíte sledovat?

  • velikost rukavic
  • typ rukavic
  • ochranné prvky

Správná velikost je stěžejní

Při výběru správné velikosti brankářských rukavic je nejdůležitější správně změřit šířku dlaně bez palce v cm. Rukavice musí perfektně sedět, Není nic horšího, než když vám v rukavicích plavou prsty a nebo naopak máte rukavice příliš těsné.

Typ rukavice vybírejte podle povrchu a počasí 

Při výběru musíte brát v úvahu, na jakém povrchu budete chytat. Na každý typ povrchu jako je umělá nebo přírodní tráva či tvrdé povrchy, je potřeba jiný typ rukavic. Správně vybraný typ rukavice vám zajistí ideální přilnavost a zajistí delší životnost rukavic.

Počasí

  • sucho – na chytání za sucha je nutné mít brankářské rukavice se speciálním složením dlaňového materiálu, v tomto případě latexové pěny
  • mokro – za mokra musí být materiál na dlani měkčí s otevřenějšími póry, které nadbytečnou vodu absorbují, ideální je Aquasoft nebo A2 Aquatech. 

Bez ochranných prvků to nejde

Brankářské rukavice musejí mít dostatek ochranných prvků, jinak by vám v brance moc nepomohly. Zajišťují maximální bezpečnost brankáře. Nejčastějšími ochrannými prvky jsou tlumící prvky v oblasti nártu ruky.

Jako ochranný prvek lze považovat tlumící materiál na rukavici, ten brankáře nejen ochrání, ale také zvýší jistotu zákroku. Silná vrstva latexu nebo jiného funkčního materiálu, dokáže výrazně zmírnit sílu míče.

Tato vrstva také usnadňuje chytání a držení míče a zabraňuje, aby brankáři míč nevyklouzl. Tloušťka se udává v milimetrech a je klíčová při určování ceny a hodnoty rukavice.

Jak o rukavice pečovat?

Stejně jako o jiné sportovní vybavení, tak o rukavice se musíte starat.

První, co by mělo po koupi následovat, je opláchnutí rukavic ve vlažné vodě. Odstraníte tak všechny látky z výroby, které brání správné funkci. Rukavice nikdy neperte v pračce. Poté nechte rukavice volně vyschnout. Rozhodně ne na přímém slunci nebo radiátoru. Latex u rukavic je velmi citlivý a velmi rychle by ztvrdl a snadno ztratil své vlastnosti.

Před samotným zápasem je nutné rukavice navlhčit teplou vodou, která má 40 °C aktivují se tak granulové složky v latexu. Platí to i pro aqua modely. Po zápase je potřeba z rukavic odstranit všechny nečistoty, které se na ně během utkání dostaly. Poté rukavice vyperte. Použijte k tomu speciální šampon nebo čistič, na trhu je jich celá řada. Prodlouží to jejich životnost a navíc také se zlepší přilnavost pryže na úchopné straně. Také se zabrání tvrdnutí na bekendové straně rukavic.

Samotné skladování by mělo probíhat na místě, kde rukavice nebudou vystaveny UV záření. To má velmi negativní vliv na funkčnost latexu. Na trhu jsou k dostání různé tašky určené přímo ke skladování brankářských rukavic. I přes všechnu péči budou rukavice časem v průběhu používání ztrácet přilnavost. I s tímto problémem si můžete poradit, na trhu existuje přípravek GLOVE GLU, který latexu vrací zpět jeho funkčnost.